Tchórzewski: Polska energetyka nadal będzie się opierać na węglu. Trzeba budować kopalnie
„Od węgla nie odchodzimy, ale mamy w Polsce zaawansowane prace nad czystymi technologiami wykorzystania tego surowca. Pokaz naszej myśli technicznej w tym zakresie na COP 21 zrobił duże wrażenie. Myślę, że ten kierunek powinniśmy kontynuować” - uważa minister energii Krzysztof Tchórzewski. Cały wywiad do przeczytania w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.LINK: Tchórzewski: Polska energetyka nadal będzie się opierać na węglu. Trzeba budować kopalnie
2016-01-04
Fala upałów bije w energetykę
"Mamy bardzo poważny problem. Mówiliśmy, że jesteśmy bezpieczni, bo mamy 30 proc. nadwyżkę mocy, którą może dysponować operator systemu przesyłowego. A dziś okazuje się, że wprowadzamy ograniczenia" - mówił na antenie TVN24bis Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki. W programie poświęconym ograniczeniom na sieci energetycznej oraz sposobom ich pokonywania udział wziął także Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.LINK: Fala upałów bije w energetykę
2015-08-11
ABC nowego systemu energetycznego
Życie bez paliw kopalnych to dla wielu ludzi przyzwyczajonych do ropy, gazu i węgla wciąż science fiction. Tymczasem w wielu krajach z pozoru utopijna wizja powoli staje się rzeczywistością. O tym, że odejście od paliw kopalnych wcale nie musi być trudne i kosztowne przekonuje także portal "Ziemia na rozdrożu", który publikuje przekonującą analizę Marcina Popkiewicza pokazującą, jak w kilkunastu krokach można uniezależnić się od "brudnej energii".LINK: ABC nowego systemu energetycznego
2015-06-22
Prezydent podpisał ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dzisiaj Ustawę o OZE w brzmieniu przyjętym przez Sejm, a więc także z poprawką prosumencką. Jedną z najważniejszych zmian w prawie będzie jednak wprowadzenie aukcyjnego systemu wsparcia dla OZE oraz powołanie Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej, którego siedzibą będzie Bytom.LINK: Prezydent podpisał ustawę o Odnawialnych Źródłach Energii
2015-03-11
Wiśniewski: prosumenci mogą przyczynić się do spadku kosztu energii w Polsce
Przyjęcie przez Sejm poprawki prosumenckiej powinno w dłuższej perspektywie doprowadzić do obniżenia cen za energię - przekonywał podczas debaty w Instytucie na rzecz ekorozwoju Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej. Prezes IEO uważa, że poprawka ta pomoże zdemonopolizować rynek energetyczny w Polsce, a to właśnie rosnąca pozycja państwowych koncernów energetycznych pozwalała im na stopniowe podnoszenie cen podczas gdy w sąsiednich krajach koszty zakupu energii spadały.LINK: Wiśniewski: prosumenci mogą przyczynić się do spadku kosztu energii w Polsce
2015-02-26
1 2 3 4 5 6 7 > z 37 stron. |
Jednym zdaniem
2021-03-24 Zdaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, filarem rozwoju elektromobilności w Polsce będzie czysty transport publiczny. Planowane jest też wprowadzenie ułatwień przy instalacji stacji ładowania pojazdów elektrycznych m.in. w domach wielorodzinnych.
2021-03-23 Do końca 2022 r. w Bielsku-Białej powstanie 41 dwustanowiskowych stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. To wymóg ustawy o elektromobilności, wg której miasto ma mieć 100 punktów ładowania. 18 z nich w stolicy Beskidów funkcjonuje już obecnie.
2021-03-23 PGE Energia Ciepła planuje budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii niedaleko Elektrowni Bełchatów. Realizacja pilotażowej inwestycji w woj. łódzkim zakończy się w 2024 r. Obiekt ma przetwarzać rocznie 180 tys. ton odpadów.
2021-03-23 22 marca o godzinie 11 panele fotowoltaiczne w Polsce pracowały z rekordową mocą 2,4 GW. W ciągu godziny między 11 a 12 wyprodukowały 2,2 GWh energii. To wciąż tylko część potencjału krajowych farm PV. Należy więc spodziewać się kolejnych rekordów.
2021-03-22 Kilkudziesięciu mieszkańców gminy Dobczyce protestowało w niedzielę na koronie miejscowej zapory przeciwko budowie w tym miejscu farmy fotowoltaicznej. Ich zdaniem, teren zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, powinien pełnić funkcję rekreacyjną.
2021-03-19 W okolicach Marianki (gmina Pasłęk) powstanie jedna z największych w regionie farm fotowoltaicznych. Łączna moc urządzeń przetwarzających energię słoneczną na energię elektryczną, planowanych do zainstalowania na jej terenie, wyniesie do 40 MW.
2021-03-17 Pod koniec lutego po polskich drogach jeździło ponad 20,5 tys. aut elektrycznych - wynika z najnowszego "licznika elektromobilności". Przez pierwsze dwa miesiące tego roku ich liczba zwiększyła się o 1 793 pojazdy.

Od redakcji
Naszym celem jest promocja nowatorskich rozwiązań i idei w zakresie gospodarki energią oraz innymi mediami. Publikowane informacje będą kierowane szczególnie do osób odpowiedzialnych za kreowanie polityki energetycznej w gminach, gminnych spółek energetycznych, lokalnych grup zakupowych oraz fundacji i stowarzyszeń promujących innowacyjne rozwiązania w energetyce i realizujących programy ukierunkowane na wzrost efektywności energetycznej oraz racjonalizację zużycia energii.
Będziemy publikować artykuły problemowe na tematy będące przedmiotem gorących dyskusji w branży oraz wywiady z ludźmi, którzy żyją tymi sprawami na co dzień. Uzupełnieniem będzie przegląd prasy oraz kalendarium aktualnych wydarzeń.
Chcemy wspierać inicjatywy podejmowane w tym obszarze przez małe spółki energetyczne służąc naszymi kompetencjami w zakresie budowania rozwiązań informatycznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb, integracji systemów i prowadzenia projektów wdrożeniowych.
Będziemy publikować artykuły problemowe na tematy będące przedmiotem gorących dyskusji w branży oraz wywiady z ludźmi, którzy żyją tymi sprawami na co dzień. Uzupełnieniem będzie przegląd prasy oraz kalendarium aktualnych wydarzeń.
Chcemy wspierać inicjatywy podejmowane w tym obszarze przez małe spółki energetyczne służąc naszymi kompetencjami w zakresie budowania rozwiązań informatycznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb, integracji systemów i prowadzenia projektów wdrożeniowych.